Güneş Enerjisi
Daxler Enerji A.Ş. 31. Temmuz 2023

Söke Güneş Enerjisi

Söke Güneş enerjisi nedir? Güneş enerjisi, güneş ışığını elektrik enerjisine dönüştürmek için özel bir teknoloji kullanır. Güneş enerjisi dünyadaki en bol ve  temiz enerjidir. Çevreyi kirletmez ve sessizdir. Yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji. Bugün güneş enerjisi, dünyanın toplam enerji tüketiminin yalnızca küçük bir kısmını oluşturuyor, ancak güneş panellerinin kurulum maliyeti düşüyor. Bu nedenle kendi elektriğini üretmek isteyen firma sayısı her geçen gün  artmakta ve güneş enerjisi üretimi kullanan firma sayısı da artmaktadır.

İşletmenize solar paneli kurmanın verimli olup olmayacağını çeşitli faktörler belirler. Bunlardan en önemlisi ise iş yerinizin bulunduğu bölgenin ne kadar güneş ışığı aldığıdır. İşletmenizin mevcut elektrik tüketimi, çatı ve arazinizin güneş panelleri kurmaya elverişli olup olmaması da önemlidir. Örneğin bazı tesislerin çatı ve arazilerinde kurulum kolay olabiliyorken, dik eğimli çatı ve arazilerde güneş panellerinin kurulumu zorlaşabilir.

Güneş enerjisi sonsuz bir enerjidir ve güç her zaman mevcuttur. Bu anlamda güneş panellerine yatırım yapmak, doğanın bize sağladığı bedava enerji olduğu için karlı bir yatırımdır. Ev güneş paneli hesap makinesi. Söke Güneş Enerjisi.

Güneş Kolektörü Nedir? Ne İşe Yarar?

Güneş enerjisinin kullanıma hazır hale getirilmesi için toplanması gerekir. Solar enerjisini toplayıp ısı olarak ileten, farklı tür ve formlardaki cihazların adı güneş kolektörüdür. Güneş enerjisi kolektörleri, elektrik üretiminin yanı sıra iklimlendirme de kullanılmaktadır. Ayrıca sıcak su elde edilmesi gibi uygulamalar için de kullanılmaktadır. Bu cihazlar, bulundukları konumun enlemi göz önünde bulundurularak güneşi en yüksek seviyede alacak açıda sabitlenmelidir. Bu açı sayesinde kolektörün topladığı ısı, yerden veya duvardan ısıtma ya da radyatör gibi ısıtma cihazlarına transfer edilmektedir.

Söke Güneş Enerjisi ile güneş panelinden elde edilen enerji hesaplanır. Böylece panelin verimlilik derecesi, 1 m²’lik alanın aldığı güneş ışınları ve güneş ışınlarının açısı ile ışınım şiddeti dikkate alınır. Buna göre %15 verimliliğe sahip 1 m²’lik bir panel, 1000 W/m² güneş ışığını dik açı ile aldığı takdirde 150 W/h elektrik enerjisi üretir. Türkiye’nin yüksek ışınım değeri sayesinde panellerin bu verimliliğinin üzerine çıkması da mümkündür. Söke Güneş Enerjisi.

Daxler Energy

×