İstanbul Güneş Paneli
Daxler Enerji A.Ş. 22. Mayıs 2023

İstanbul Güneş Paneli

İstanbul Güneş Paneli nedir sorusuna kısaca cevap verecek olursak güneş paneli,  güneş  enerjisini elektrik enerjisine çeviren bir alettir. Güneş panelleri, güneş ışığını elektrik enerjisine dönüştüren fotovoltaik yarı iletken silikon hücrelerden oluşur. Bir silikon hücre yaklaşık  0,5 volt üretmektedir. Hücrelerin seri olarak lehimlenmesi ile gerekli pano gerilim ve akım değerleri elde edilir. Solar paneli nedir sorusunun bir diğer yanıtı da çeşitli miktarlarda güneş pillerinin bir araya getirilerek montaja ve kullanıma hazır hale getirilmesidir denilmektedir.

Bir Güneş Paneli Nasıl Kurulmaktadır?

Daxler Enerji Güneş paneli montajı genellikle iki şekilde yapılmaktadır. Büyük güneş enerjisi santralleri kırsal alanlara kurulmaktadır, ancak fabrikalarda, çiftliklerde veya evlerde genellikle çatılara kurulmaktadır. Yere monte güneş panelleri tipik olarak 50 cm’lik bir iniş yüksekliğine sahiptir. Bu, aşırı tozlaşmayı ve verim kaybını önlemek içindir. Arazi kurulumlarında zemin yapısı çok önemlidir. Yumuşak zeminde güneş paneli yapıları yerine çakılmaktadır ve taşlı ya da kayalık alanlarda betonla takviye edilmektedir. Bir çatıya monte edilirken, çatının eğim açısı çok önemlidir. Üzerine kurulacak düz bir çatınız varsa, güneş panellerini eğmek için benzer bir hafif yapıyı eğmeniz gerekmektedir. Çatı beşik çatı ise eğim gerekli değildir. Güneş panelleri montajı yapılırken en önemli nokta panelin ön yüzünün güney cepheye bakması ve önünde gölgelik olmamasıdır.

Ne tür güneş panelleri var?

Şu anda, güneş panelleri iki farklı hücre tipinde sınıflandırılmaktadır. Birincisi polikristal güneş pilleri kullanmakta olan bir güneş paneli. Diğeri ise monokristal güneş pilleri kullanmakta olan bir güneş paneli. Günümüzde polikristal hücreli güneş kollektörleri büyük ölçekte üretilmektedir. Solar modül seçimi nasıl olmalıdır? Güneş enerjisi sistemlerinde en önemli konulardan biri güneş modüllerinin seçimidir. Fotovoltaik modüller kalite, garanti koşulları ve verimlilik açısından farklılık gösterir. En ucuz güneş modüllerini arıyorsanız, akılda tutulması gereken birçok şey var. Örneğin, en ucuz panelleri sizlere sunmakta olan kişiler genellikle garantiyi önemsemez ve satış sonrası desteği tek başına bırakmaktadırlar. Kaliteli bir panel üreticisi, genellikle sorunsuz bir şekilde 25 yıllık bir performans garantisi sunar. Mümkünse bu tür firmalardan güneş paneli alın.

×