• ANASAYFA
  • Güneş Paneli Nasıl Çalışır
Güneş Paneli Nasıl Çalışır
Daxler Enerji A.Ş. 21. Nisan 2023

Güneş Paneli Nasıl Çalışır

Güneş paneli nasıl çalışır? Daxler Enerji, müşterilerine farklı güç seviyelerinde güneş panelleri gösterme imkanı sunarak, müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun seçenekler paylaşmaktadır. Genel olarak silikon hücre, metal çerçeve, cam kasa ünitesi ve panelin ürettiği elektrik akımını taşımak için kullanılan lineer güç kaynağı ve AC kablolardan oluşmaktadır.

Silikon, güneş ışığını emen ve kullanılabilir elektriğe dönüştüren iletken özelliklere sahip metal olmayan bir maddedir. Işık silikon hücreye çarptığında, silikon hücre üzerindeki elektronları harekete geçirerek akımın akmasına neden olur. Bu, “fotovoltaik (PV) etkisi” olarak bilinmekte ve güneş paneli teknolojisinin genel yeteneklerini açıklamaktadır.

Güneşi doğal bir nükleer reaktör olarak düşünebiliriz. Bu çerçevede, foton adı verilen küçük enerji paketleri, yaklaşık 8,5 dakikada Güneş’ten Dünya’ya 150 milyon kilometre yol kat etmektedir. Bu kısa yolculuk sonucunda Dünya’ya ulaşan enerji paketi teorik olarak yalnızca bir saat sürer, ancak Dünya’ya bir yıl yetecek kadar enerji içermektedir. Bu nedenle, karbon salınımını azaltmak ve sürdürülebilir enerji üretimine geçmek için büyük bir potansiyele sahip olan güneş enerjisine hepimiz öncelik vermeliyiz.

Silikon bazlı güneş pilleri, güneş ışığını doğrudan elektriğe dönüştürmektedir. Her gün, bir güneş hücresine fotonlar (güneş ışığı parçacıkları) içeren ışık çarpar. Güneş panelleri bu fotonları doğru akım (“DC”) elektronlarına dönüştürür. Elektronlar güneş panellerinden invertörlere ve diğer elektrikli güvenlik cihazlarına akar. İnvertörler “DC” gücünü alternatif akıma veya “AC” gücüne dönüştürmektedir. Alternatif akım, televizyonların, bilgisayarların ve tost makinelerinin elektrik prizine takıldığında kullandıkları akım türüdür.

Daxler Enerji, Güneş paneli nasıl çalışır dendiğinde alabileceğiniz tüm bilgiler için hizmettedir. Web sitemiz ya da diğer iletişim kanallarımız sayesinde size bir telefon kadar uzaklıktayız. Daxler Enerji, müşterilerine en iyi seçenekleri sunarak; müşteri memnuniyetini ön planda tutmaktadır. Şirket, kaliteli ve uygun fiyatlı güneş enerjisi panelleriyle müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflemektedir. Ve çevre dostu bir enerji kaynağı sunmayı hedeflemektedir.

 

×