Ankara Güneş Enerjisi
Daxler Enerji A.Ş. 25. Mayıs 2023

Ankara Güneş Enerjisi

Ankara Güneş Enerjisi, Daxler Enerji RV güneş paneli sistemi karavan, kamyonet, çadır, karavan gibi taşınabilir araçlarda kullanılmak üzere tasarlanmış bir  güneş enerjisi sistemi türüdür. Bu sistemler güneş panelleri, şarj kontrol cihazları, piller ve diğer bileşenlerden oluşmaktadır. Güneş paneli, güneş ışığından elektrik üreten bir cihazdır. Karavan güneş enerjisi sistemleri genellikle taşınabilir güneş panelleri içerir. Bu paneller doğrudan güneş ışığından elektrik üretir ve bu elektrik pillerde depolanmaktadır.

Türkiye’nin Güneş Enerjisi Potansiyeli

  • Türkiye konumu itibariyle yüksek güneş enerjisi potansiyeline sahiptir. Türkiye’de güneşlenme saatleri yıl boyunca değişmekle birlikte yılda yaklaşık 2.738 saattir. Günde ortalama 7,5 saat güneş ışığı alan Türkiye, Almanya’dan %60 daha fazla güneş ışığından yararlanmaktadır.
  • Hesaplamalar, Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyelinin en az 500.000 MW olduğunu tahmin etmektedir. Güneş enerjisinden nasıl faydalanabilirim?

Güneşin enerjisinden yararlanmanın birçok yolu vardır. Bu enerjinin en yaygın kullanımı güneş panelleridir. Güneş enerjisi sistemleri, güneş enerjisi panelleri kullanılarak kurulmaktadır. Böylelikle bir güneş enerjisi sistemi, güneş enerjisini elektriğe dönüştürür. Güneş enerjisinden yararlanmanın en yaygın yolu fotovoltaik teknolojidir.

Güneş panelleri, fotovoltaik etki adı verilen bir süreçle güneş enerjisini  kullanılabilir elektriğe dönüştürülmektedir. Panele çarpan güneş ışığı yarı iletken silikon  malzemeye çarpar. Silikon, elektrik üretmek için kristallerle reaksiyona girer. Yani güneş panelleri güneş ışığını anında elektriğe çeviriyor. Üretilen elektrik ilgili tüketim tesislerinde tüketilmektedir. Üretilen enerji tesis içinde tüketilmezse, fazla enerji şebekeye geri beslenerek gelir elde edilebilmektedir. Ankara Güneş Enerjisi, Daxler Enerji.

Güneş enerjisi yatırımları ve teşvikleri planlanırken, diğer elektrik üretim kaynakları ve şebeke üzerindeki uzun vadeli etki hesaplanmalıdır. Güneş enerjisine yönelik yatırım teşviklerinin yanı sıra enerji depolama ve üretim dengeleme sistemlerine yönelik teşvikler de hazırlanmalıdır. Uzun vadede şebeke dengeleme sorunları göz önünde bulundurularak yatırımlar planlanırsa, Türkiye elektrik fiyatlarını çok fazla yükseltmeden elektriğinin %5-7’sini güneşten elde eder.

Türkiye yılın 114 günü güneş enerjisi üretebilen bir ülke. Bu diğer ülkelere göre çok ciddi bir rakam. Bu nedenle güneş enerjisi yatırımlarımızı artırmamız gerekiyor. Daha fazla yatırım ile  yılda ortalama 1.100 kWh  güneş enerjisi elde edebilirsiniz.

Ankara Güneş Enerjisi, Daxler Enerji.

×