Yenimahalle Güneş Enerjisi
Daxler Enerji A.Ş. 30. Mayıs 2023

Yenimahalle Güneş Enerjisi

Yenimahalle Güneş Enerjisi, tükenmeyen tek enerji kaynağı güneştir. Güneş yalın ve temiz bir enerji kaynağıdır. Solar enerjisi, ihtiyacınız olan hemen hemen her yerde kullanılmaktadır. Güneş enerjisi, günümüzde fosil yakıtlara alternatif olarak kullanılmaya başlandı. Çünkü çevre dostu, uzun ömürlü ve ucuz bir kaynaktır. Her yıl Dünya’ya çarpan güneş ışıma enerjisi miktarı fazladır. Dünya’nın şimdiye kadar kaydedilen fosil yakıt rezervlerinin yaklaşık 160 katıdır. Ayrıca, Dünya’nın fosil, nükleer ve hidroelektrik santrallerinin bir yılda ürettiğinden 15.000 kat  daha fazla elektrik üretiyor. Bu açıdan Türkiye, coğrafi konumu gereği güneş enerjisi potansiyeline sahip  en mutlu ülkelerden biridir.

Türkiye’de Güneş Enerjisi Potansiyeli

Solar enerjisi, temiz ve yenilenen enerji kaynağı olarak sınıflandırılan bir enerji türüdür. Güneş enerjisinden yararlanmanın arkasındaki birçok önemli faktörü vardır. Ülkenin  coğrafi konumu ve tüm yıl boyunca güneş ışığına sahip olmasıdır. Güneş ışınlarının geliş açısı, güneş ışınlarının geliş zamanı gibi çeşitli faktörler güneş enerjisinin verimini ve potansiyelini belirlemektedir.

Avrupa ve dünyadaki diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, Türkiye güneş enerjisinden yararlanma konusunda çok iyi bir konumdadır. Dünyanın enerji ve yaşam kaynağı olan güneş, yıl boyunca Türkiye’nin birçok coğrafi bölgesinde  yüksek verimle karşımıza çıkıyor. Dünyayı vuran güneş ışığının saniyede yaklaşık 170 milyon MW enerji birimi vardır. Sancaktepe’nin güneş enerjisi, endüstriyel, evsel ve kişisel enerji ihtiyacı doğrudan güneşten karşılanamıyor. Bu, güneş enerjisinin dönüştürülebileceği ve birçok farklı şekilde kullanılabileceği anlamına gelmektedir. Yenimahalle Güneş Enerjisi, Daxler Enerji.

Güneş ışınlarından yararlanmak için birçok teknik geliştirilmiştir. Güneş  teknolojileri, süreçler, malzemeler ve teknikler açısından büyük farklılıklar gösterir, ancak bazıları güneş enerjisini doğrudan ışık veya ısı enerjisi şeklinde kullanırken, diğerleri elektrik üretmek için güneş enerjisini kullanmaktadır.

Nüfus artışı ve sanayileşme ile birlikte dünyanın enerji talebi artmaktadır. Kömür, petrol ve doğal gaz gibi enerji dışı fosil yakıtlar, dünyanın enerji ihtiyacının karşılanmasında önemli  rol oynamaktadır. Bununla birlikte sınırlı enerji kaynaklarıdır ve hava kirliliğini olumsuz etkilerler. Güneş enerjisi, çevreye hiçbir etkisi olmayan, tehlikeli atık oluşturmaz. Kurulumu ve kullanımı kolay yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. BYenimahalle Güneş Enerjisi, Daxler Enerji.

×