Mamak Solar Paneli
Daxler Enerji A.Ş. 30. Mayıs 2023

Mamak Solar Paneli

Mamak Solar Paneli, Daxler Enerji, yerli üretim güneş panelleri üreten Türkiye merkezli bir enerji şirketidir. Dünyaya çarpan güneş enerjisi miktarı, bugün dünyanın tükettiğinden 10.000 kat daha fazladır. Bu nedenle, yeryüzüne isabet eden güneş ışınlarının sadece %0,01’i insanların enerji ihtiyacını karşılamak için verimli bir şekilde kullanılmaktadır. Güneş panelleri ayrıca güneş ışığını elektriğe dönüştürür.

Güneş paneline çarpan güneş ışığını emen güneş pillerinden oluşur. Bir güneş modülünün verimliliği, kullanılan hücrelerin güneş ışığını ne kadar hızlı elektriğe dönüştürdüğü ile belirlemektedir. Konya güneş panellerinin montajı genellikle iki şekilde yapılmaktadır. Kırsal alanlara büyük ölçekli güneş enerjisi santralleri kuruluyor. Ancak  genellikle fabrikaların, çiftliklerin ve özel evlerin çatılarına kurulurlar.

Mamak Solar Paneli, endüstriyel, evsel ve kişisel enerji ihtiyacı doğrudan güneşten karşılanamamaktadır. Sonuç olarak, güneş enerjisi dönüştürülmekte ve birçok farklı şekilde kullanılabilmektedir. Güneş ışınlarından fayda sağlamak için birçok teknik geliştirilmiştir. Fotovoltaik teknolojiler yöntemler, malzemeler ve teknik düzeylerde büyük farklılıklar gösterir. Bununla birlikte, bazıları  doğrudan ışık veya ısı enerjisi şeklinde güneş enerjisini kullanırken, diğerleri  elektrik üretmek için güneş enerjisini kullanır.

Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları

Doğrudan veya dolaylı elektrik üretimi, sıcak su temini, ısıtma ve soğutma, endüstriyel tesislerde proses ısı enerjisi ve seraların ısıtılmasını içerir. Güneş enerjisi çevreye zarar vermeyen, tehlikeli atık oluşturmayan, kurulumu ve kullanımı kolay yenilenen bir enerji kaynağıdır. Solar enerjisi, güneşin çekirdeğinde nükleer füzyon işlemi (hidrojen gazının helyuma dönüştürülmesi) tarafından salınan radyant enerjidir.

Güneş temiz, tükenmez bir yenilenen enerji kaynağıdır ve yaklaşık 3,9 x 1026 W güç sağlamaktadır. Güneşin yaydığı bu enerjinin küçük bir kısmı yeryüzüne ulaşır. Atmosferin dış yüzeyinin her metrekaresine ortalama 1.367 W düşer ve bu radyasyonun bir kısmı, genellikle X-ışınları ve ultraviyole ışınları emilerek atmosfere girer, bir kısmı da yansıtılmaktadır.

Güneş panelinin yüzeyi tamamen karla kaplı olmadığı sürece güneş paneli elektrik üretmeye devam edecektir. Ancak kış aylarında güneşlenmenin azalması nedeniyle toplam verim düşebilmektedir. Yoğun kar yağışı, bir güneş panelinin ürettiği enerji miktarını sınırlayabilir, ancak ışık karda ilerler ve ileri saçılma, güneş paneline beklenenden daha fazla ışık verir.

Mamak Solar Paneli, Daxler Enerji.

×