Güneş Enerji Sistemeleri
Daxler Enerji A.Ş. 21. Nisan 2023

Güneş Enerji Sistemleri

Güneş enerjisi, zararlı gazları yaymadan doğrudan güneş ışığından üretilen temiz enerjidir. Güneşin hidrojen çekirdeklerinin yaklaşık yarısı eriyerek helyum çekirdeklerine dönüşmektedir. Bu süre zarfında çok fazla enerji açığa çıkmaktadır. Güneşte meydana gelen reaksiyonlarla üretilen enerjinin bir kısmı dünyaya ulaşan ışıma enerjisidir. Bundan dolayı radyasyonun paneller kullanılarak elektrik enerjisine dönüştürülmesi işlemi güneş enerji sistemleri tanımlamaktadır.

Güneş Enerji Sistemleri, dünyaya çarpan güneş ışınlarından yararlanmak için oluşturulmuş bir mekanizmadır. Kurulan sistemin verimine bağlı olarak güneş ışınlarından %30 derecesine kadar güneş enerjisi üretilebilmektedir. Böylelikle teknik olarak fotovoltaik olarak bilinen güneş enerjisi, yenilenebilir ve çevre dostu bir enerji kaynağı olduğu için tercih edilmektedir. 1970 lerden bu yana artan petrol fiyatları, küresel ısınma ve çevre kaynaklı kirlilik gibi sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunlar daha ucuz ve daha temiz enerji kaynaklarına olan talebi harekete geçirmektedir. Bu da solar enerji sistemleri araştırmalarının artmasına neden olmuştur.

Solar Enerji olarak da adlandırılmaktadır. Bu sistemde güneş ışığı ana güç kaynağıdır. Foton adı verilen yüksek enerjili parçacıklar içeren güneş ışınları güneş paneline çarpmaktadır. Bir güneş panelinin yüzeyi, güneş enerjisi hücreleri adı verilen parçacıklarla kaplıdır. Güneş pilleri silikondan yapılmıştır. Silikon doğada oksijenden sonra en yaygın yarı iletken elementtir.

Böylelikle hücreler sayesinde panele çarpan fotonlar voltaj üreterek elektrik enerjisi açığa çıkarmaktadır. Bir foton güneş hücresine çarptığında, p-tipi silikon tabakadaki elektronlara yüklenen enerjinin seviyesi yarı iletken malzemeden geçmelerine izin verecek bir seviyeye yükselmektedir. Yarı iletken malzemeye nüfuz eder ve n-iletken silikon tabakasına ulaşmaktadır. Böylelikle güneş ışınları iki farklı silikon tabakası arasından panel yüzeyine çarptığı sürece elektron akışı gerçekleşecektir. Bu elektrik enerjisi üretmektedir.

Daxler Enerji, Güneş Enerji Sistemleri konusunda müşterilerine en iyi seçenekleri sunmaktadır. Müşteri memnuniyetini ön planda tutmak en önemli gayemizdir. Bundan dolayı kaliteli ve uygun fiyatlı güneş enerjisi sistemleri ile müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamayı ve çevre dostu bir enerji kaynağı sunmayı hedeflemektedir. Daxler Enerji, güneş, rüzgar ve hidroelektrik enerjiye dayalı çözümler üretmektedir.

 

×